Aktivitāti īsteno Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kopā ar plānošanas reģioniem un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Tās gaitā, iesaistot ikvienu Latvijas iedzīvotāju, tiks apzināti Latvijas ainavu dārgumi – vietas un teritorijas laukos, ciemos un pilsētās, kuras tiek identificētas kā īpašas Latvijas un tās reģionu vērtības, neatkarīgi no to pašreizējā aizsardzības statusa un saglabātības pakāpes.

Aktivitāte noritēs trīs posmos:

  • Pirmajā posmā no 2017.gada 15.maija līdz 2018.gada 14.februārim notiks ainavu pieteikšana, ainavu dārgumu krātuvē iekļaujamo ainavu identificēšana dialogā ar sabiedrību (balsošana) un ainavu ekspertu padomi, papildus informācijas iesniegšana par ainavu dārgumu krātuvē iekļautajām ainavām.
  • Otrajā posmā no 2018.gada 15.februāra līdz 14.augustam paredzēta ainavu dārgumu krātuves izveide Latvijas Nacionālajā bibliotēkas digitālajā vidē, pārvietojamas izstādes un slīdrādes sagatavošana, Ainavu balvas nacionālā atlase.
  • Trešajā posmā no 2018.gada 15.augusta līdz 15.decembrim notiks reģionālās izstādes un diskusijas, Reģionu dienu noslēguma pasākums Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un priekšlikumu gatavošana ainavu dārgumu iekļaušanai Latvijas Kultūras kanonā.

Ainavu dārgumi ir vietas un teritorijas Latvijas laukos, ciemos un pilsētās, kuras aktivitātes ietvaros dialogā ar sabiedrību tiek identificētas kā īpašas Latvijas un tās reģionu vērtības, neatkarīgi no to pašreizējā aizsardzības statusa un saglabātības pakāpes. Ainavu dārgumi ir ainavas ar īpašu vēstījumu par Latvijas un tās reģionu dabu un vēsturi, kas jāsaglabā nākamajām paaudzēm.

Nozīmīgas ainavas ainavu dārgumu krātuvei var pieteikt jebkura fiziska persona vai fizisku personu grupa: ģimene, mācību iestāžu audzēkņu grupa, nevalstiskās organizācijas dalībnieku grupa, aizpildot pieteikuma veidlapu tiešsaistē vai papīra formātā.