Latvijas skolu jaunieši aicināti turpināt iesūtīt darbus Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres izsludinātajam radošajam konkursam 10.-12. klašu skolēniem „100 vēstures mirkļi novadā – vietas un cilvēki”, līdz pat šā gada 18.martam. Konkursa uzvarētājiem būs iespēja doties ceļojumā uz Eiropas Parlamentu Briselē un saņemt citas vērtīgas balvas.
Konkurss „100 vēstures mirkļi novadā – vietas un cilvēki” tika izsludināts pērnā gada novembrī un jau saņemts krietns daudzums jauniešu darbu. Tie visi ir atšķirīgi, interesanti un atklāj kaut ko jaunu par vietām, no kurām nāk konkursa dalībnieki. Taču ņemot vērā, ka līdz darbu iesniegšanas termiņa beigām atlikuši vēl divi mēneši, vēlamies atgādināt tā mērķus un noteikumus.
Konkursa mērķis ir nemainīgs – apzināt un apkopot stāstus par savu dzimto vietu – tuvāko apkārtni un līdzcilvēkiem. Dalībnieki aicināti pievērsties tieši “nerakstītās vēstures” atklāšanai, kas līdz šim nav dokumentēta, bet ir iegūstama caur vecāku, vecvecāku, radinieku, kaimiņu un citu līdzcilvēku atmiņu stāstiem par tuvējās apkaimes – mājas, ielas vai pilsētas – vēsturi, kā arī to, ka dažādi notikumi ietekmējuši līdzcilvēku likteņus vai ikdienu. Īpašu uzmanību skolēni tiek mudināti pievērst sadzīvei un īpatnībām, kas raksturo parasto cilvēku dzīvi konkrētajā laika periodā.
Forma, kādā stāstīt par savu dzimto apkārtni un līdzcilvēkiem ir katra konkursa dalībnieka paša ziņā – tas var būt apraksts, video filmiņa, prezentācija, plakāts vai arī kas cits. Ņemot vērā konkursa dalībnieku vēlmi, tajā var piedalīties gan individuāli, gan grupās līdz trim cilvēkiem, tomēr jāņem vērā, ka neskatoties uz to, ka konkursa organizatori nevēlas ierobežot jauniešu radošumu, šis elements vērtēšanā tiks ņemts vērā.
Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte: “Esam saņēmuši jau vairākus jauniešu darbus, kas patiesi pārsteidz un vēlreiz atgādina par Latvijas daudzšķautņaino vēsturi. Ārkārtīgi liela daļa līdzcilvēku stāstu, līdz ar vecākā gadu gājuma cilvēku aiziešanu, aizplūst nebūtībā un mēs zaudējam daļu savas vēstures. Tāpēc ir būtiski dokumentēt šos stāstus, jo tie parasti atklāj daudz vairāk nekā grāmatās aprakstītā vēsture. Domāju, ka daudzi no mums nevar atbildēt uz jautājumu, kā pirms 100 gadiem izskatījās pašu dzimtā vieta, kādi cilvēki tur dzīvojuši un kādi bija viņu ikdienas paradumi. Šis konkurss, visiem kopā sagaidot Latvijas simtgadi, ir iespēja sameklēt atbildes uz minētajiem jautājumiem. Esmu pārliecināta, ka konkursa rezultāts būs ieguvums mums visiem, gan pašiem jauniešiem, kas tajā ņēma dalību, gan tiem, kuri šos darbus lasīs, jo tas ļaus uzzināt daudz jauna par Latvijas vēsturi un novados dzīvojošo cilvēku ikdienu.
Darbu iesniegšana turpinās līdz pat 2018. gada 18. martam, atsūtot tos uz e-pastu: inese.vaidere-office@europarl.europa.eu. Iesniedzot darbu, aicinām norādīt savu kontaktinformāciju (vārdu, uzvārdu, tālr.nr.), pārstāvēto izglītības iestādi un skolotāju.
Līdz 2018. gada 26. martam žūrija noteiks vismaz 10 labākos darbus un to autorus aprīļa sākumā aicinās uz fināla pasākumu Rīgā. Finālistu saraksts tiks publicēts EP deputātes Ineses Vaideres mājaslapā http://www.inese-vaidere.lv/ sadaļā Aktualitātes.
Papildus informācija
Gita Sauka
projekta koordinatore
Mob. tel.:+371 28326828
e-pasts: inese.vaidere-office@europarl.europa.eu