Jau otro nedēļu Covid-19 analīžu veikšanai bez maksas var nosūtīt arī ģimenes ārsti. Skrīveru ģimenes ārstes šīm analīzēm gandrīz ik dienu nosūta vairākus pacientus, bet līdz šim visi testi bijuši negatīvi. Taču patlaban ģimenes ārstu aprūpē ir viens pacients, kuram konstatēta saslimšana ar Covid-19.
Ģimenes ārste Dagmāra Eglīte stāsta, ka Covid-19 analīžu veikšanai jau nosūtīti daudzi pacienti, teju vai ik dienu analīzēm norīko vismaz divus vai trīs cilvēkus. “Arī iepriekš pacientus varējām nosūtīt veikt Covid-19 analīzes, bet tagad to varam darīt daudz biežāk,” skaidro ģimenes ārste. “Ja cilvēkam ir akūtas elpceļu vīrusa pazīmes, varam pārliecināties, vai tas nav Covid-19 vīruss. Šī slimība ir ar ļoti viltīgu seju, uzreiz nevar noteikt, ka tieši šis ir Covid-19, tāpēc labāk ir katru aizdomīgu gadījumu pārbaudīt.”
Ģimenes ārste Aija Skudra bilst, ka ne katrs cilvēks, kuram sāp kakls, uzreiz tiekot sūtīts uz analīzēm. “Varētu sūtīt vairāk, bet ir ierobežojumi, kurus pacientus drīkstam sūtīt, piemēram, analīžu veikšanai norīko personas, kurām ir pneimonijas vai akūtas elpceļu infekcijas slimības pazīmes, kuras ir vecākas par 65 gadiem, kurām ir hroniskas slimības un citos gadījumos,” skaidro ārste.
Ja cilvēks ir saslimis, viņš sazinās ar ģimenes ārstu, kurš iztaujā un noskaidro simptomus. Pieņemot lēmumu par Covid-19 analīžu veikšanu, tiek ņemts vērā arī tas, kur cilvēks strādā, vai ir bijusi saskarsme ar daudziem cilvēkiem. Ja izlemj, ka nepieciešamas veikt Covid-19 analīzes, ģimenes ārste sazinās un to paziņo attiecīgajiem dienestiem. Nodot analīzes cilvēks var doties pats vai arī pie viņa var ierasties mediķi, ja nav iespēju uz laboratoriju doties pašam. Skrīveru ģimenes ārstu praksēs bijuši arī šādi gadījumi.
Ja Covid-19 tests ir pozitīvs, par to tiek informēti arī ģimenes ārsti. Skrīveru ģimenes ārstu aprūpē patlaban ir tikai viens Covid-19 slimnieks. Viņš nav inficējies Skrīveros, ģimenes ārstei tika paziņots par šo pacientu. Viņš ir ģimenes ārstes uzraudzībā, strikti ievēro mājas karantīnu, ir ļoti atbildīgs – uzsver ģimenes ārste. Saslimušajam skrīverietim nekādu slimības simptomu nav, bet viņam noteikts Covid-19 pozitīvs tests.
Ārstu redzes lokā ir arī viena persona, kuram bijusi saskarsme ar kādā citā novadā saslimušu cilvēku, taču viņam Covid-19 tests bijis negatīvs.
Aija Skudra piebilst, ka viņai ļoti nepatīk situācija, ka ģimenes ārsti netiek informēti par cilvēkiem, kuri iebrauc Latvijā. “Mums neviens šādas ziņas nesniedz, tas ir noslēpums!” saka Aija Skudra. “Ģimenes ārstiem ziņo tikai tad, ja konstatēts pozitīvs Covid-19 tests, kā arī ziņo par kontaktpersonām. Tagad atkal Latvijā iebrauca tik daudz cilvēku. Dažs norauj masku, jau izejot no lidostas. Kāda te atbildība? Mums būtu vieglāk situāciju kontrolēt, ja zinātu atbraukušos un varētu pārliecināties, vai cilvēks ievēro karantīnu. Neviens jau neprasa nekādus sensitīvus datus, tikai to cilvēkus vārdus un uzvārdus, kuriem jāievēro karantīna.”
Kāds vispār ir pacientu noskaņojums? “Neteikšu, ka cilvēkus būtu pārņēmusi panika,” atzīst ģimenes ārste Dagmāra Eglīte. “Lielākoties pacienti zvana par konkrētām lietām un ir ļoti lietišķi, interesējas, vēlas saņemt paskaidrojumus. Protams, nekas priecīgs jau tas nav. Arī es pati esmu satraukta, bet panikas noteikti nav.”
Ko ģimenes ārstes iesaka saviem pacientiem? Ievērot visus ieteikumus – bieži mazgāt rokas, ievērot divu metru distanci no citiem cilvēkiem, neapmeklēt vecus cilvēkus, lai kā gribētos aizbraukt ciemos – saka abas ģimenes ārstes. “Nevar teikt, ka skrīverieši neievērotu visus drošības pasākumus. Protams, grūti ir jauniešiem, kuri nespēj nosēdēt mājās: te pagalmā ir viens, te – stāv jau četri! Tomēr vajadzētu visus ierobežojumus ievērot, tas viss ir ļoti nopietni!” saka Dagmāra Eglīte.