Vienā no jaunākajiem Skrīveru mazajiem uzņēmumiem “WKG”, kurš reģistrēts tikai šogad jūnijā, top no koka darinātas lietas. Uzņēmuma saimnieks Aivis Ielejs uzskata: ja darbu mīli, tas sanāk. Šķiet, viņam sanāk. Ne tikai dārza mēbeles, terases un puķu kastes, bet arī svečturi, atslēgu un telefonu turētāji un citas lietas.
“Savulaik strādāju celtniecībā, kur dažkārt darinājām arī koka konstrukcijas un būves. Pamazām iepazinu kokapstrādes jomu un tā man aizvien vairāk iepatikās,” stāsta Aivis. “Galdniecības darbi mani saista jau kopš bērnības, savulaik mācījos par būvinženieri, bet mācības nepabeidzu. Man pašam jau agrāk bija maza darbnīciņa garāžā, kur vakaros darbojos. Instrumenti bija vienkārši, taču drīz sapratu, ka ar tiem neko dižu nevar izgatavot, vajag nopietnāku aprīkojumu un ir jārīkojas, lai pie tā tiktu.”
No nulles nesāktu
Aivis kādu laiku bija bezdarbnieks un tas viņam bija atspēriena brīdis, lai uzsāktu kaut nelielu, bet savu biznesu. Viņš uzrakstīja projektu saimnieciskās darbības uzsākšanai, Nodarbinātības Valsts aģentūrā to akceptēja un atbalstīja. Par projekta līdzekļiem iegādāta biezumēvele, lentzāģis, slīpmašīna un citas profesionālam galdniekam nepieciešamas lietas.
Viņš atzīst, ka galdniecības jomā krājis gan pieredzi, gan zināšanas un viņam no celtnieka laika jau bijis savs klientu loks, tāpēc juties diezgan droši tajā, ko uzsācis. “Ja man būtu jāsāk no nulles, es vēl padomātu, vai tas jādara,” nosaka Aivis.
Tagad viņa mazajā uzņēmumā no koka top atslēgu un telefona turētāji, svečturi, puķu kastes un arī apjomīgāki darbi – dārza terases un dārza mēbeļu komplekti. Viņš pats ēvelē, frēzē un no kokmateriāliem sagatavo izejmateriālu.
“Tā kā man pašam ražošana ir jauna joma, patlaban testēju – ko darīt, kā darīt un kādā virzienā vairāk darboties,” saka Aivis. “Pats konstruēju, mēru un darinu. Un visu laiku mācos, apgūstu kaut ko jaunu. Man pietiek apņēmības nepadoties un noticēt savai idejai. Ir bijis tā, ka vienu lietu gatavoju pat piecas reizes – nesanāk, izmetu un mēģinu atkal. Sestajā reizē sanāk! Man pašam ļoti patīk tas, ko daru. Uzskatu: ja darbu mīli, tas sanāk. Savukārt, ja tas, ko dari, pašam nepatīk, nav jēgas tajā jomā lauzties.”
Kad nevar nopirkt, gatavo pats
Galdnieks atzīst, ka viņam svarīgs arī apkārtējo viedoklis – savējie novērtē un ir pirmie pasūtītāji. Arī sieva Aija vīru atbalsta, novērtē un palīdz sakārtot grāmatvedības dokumentus. Tēvam palīgos šad tad nāk arī vecākais dēls Kārlis Emīls, kuram ir 16 gadu. “Viņam sanāk,” saka tētis. “Arī mazajam puikam Gustavam patīk kādu dēlīti nokrāsot.”
Kad jautāju, kura no paša darinātajām lietām pašam patīk vislabāk, Aivis saka: “Tās, kas tapušas savai mājsaimniecībai. Parasti jau tā arī rodas idejas – mājās vajag to vai to, bet veikalā atrast neizdodas vai arī piedāvājums nav perfekts. Tad gatavoju pats!” Aivis stāsta, ka sievai gaļas dēlītis ir viņa gatavots, tāpat dīvānam tapuši koka roku balsti – lai var nolikt kafijas krūzi. Savukārt puķu kastes, kas gatavotas savai lodžijai, vēlāk “palaistas” arī ražošanā un ir saimnieču pieprasīta prece. Drīz atkal taps koka svečturi, kas ir pieprasīti tieši pirms Ziemassvētkiem.
“Jau rakstot projektu, paredzēju savu darbu sezonās: vasarā gatavoju vienus produktus, ziemā – citus,” stāsta Aivis. “Es ikvienam, kuram pašam nav sākuma kapitāla sava biznesa uzsākšanai, ieteiktu startēt Nodarbinātības valsts aģentūras vai līdzīgos projektos. Šajā projektā esmu ieguvis ne vien līdzekļus savas idejas īstenošanai, bet pusgadu arī saņemu minimālo algu. Tas ir labs atspēriens uzņēmējdarbības uzsākšanai. Protams, projekts jāuzraksta labi, taču palīdz konsultants, kuru šajā projektā piesaista.”
“Apstāties negrasos”
Jaunais uzņēmējs neslēpj, ka viņam jau ir idejas attīstībai, piemēram, nākotnē gribētu iegādāties CNC frēzi – no datora vadāmu nopietnāku galdniecības iekārtu. “Apstāties noteikti negrasos, un varbūt drīz man būs sava galdniecības darbnīca, kurā ražos noteiktus produktus,” nosaka viņš.
Ideja pamazām tiek īstenota – Aivis jau iegādājies ēku Skrīveros, kurā nākotnē varētu tapt darbnīca. “Strādāju, lai savu sapni īstenotu, un ne mirkli nenožēloju, ka esmu to uzsācis,” nosaka viņš.
Aivja Ieleja darinājumus var apskatīt “Facebook” vietnē “WKG”. Tas ir saīsinājums nosaukumam “Wood King Group”.