Zemgale atver sirdis

Pieci plānošanas reģioni: Rīgas, Vidzemes, Zemgales, Kurzemes un Latgales, un katrā reģionā īsteno deinstitucionalizācijas (DI) projektu, kas katrā reģionā saucas atšķirīgi. Zemgales plānošanas reģions savam projektam piešķīris nosaukumu “Atver sirdi Zemgalē”, un šāda izvēle atspoguļo tā dziļāko būtību – ar atvērtību un pieņemšanu attiekties pret tiem, kurus dzīve nav saudzējusi. Projektā iesaistās arī Skrīveru novads.

Varētu rasties jautājums – kāpēc gan projektu Zemgalē īsteno plānošanas reģions, bet ne pašvaldības? Kā nekā tieši pašvaldībās mitinās cilvēki, kuriem jau tagad nepieciešama palīdzība, kā arī vēlāk nonāks tie, kuri pametīs aprūpes iestādes. Tomēr šādai izvēlei ir būtisks arguments – ir svarīgi, lai projektu vadītu iestāde, kura skatās uz reģionu kopumā, nevis uz katru pašvaldību atsevišķi. Izstrādājot vienotu DI plānu visam reģionam un konkrēti norādot, kurās vietās jāveido jauni pakalpojumi un kādiem tiem jābūt, lielākā iespēju naudu izmantot lietderīgi – tā, lai patiesi palīdzētu cilvēkiem. Tad neveidosies situācija, kad nomaļā ciematā par ES līdzekļiem izveidots izcils pakalpojums, kurš atrodas pārāk tālu no cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams.

Tomēr pašvaldību loma projektā ir milzīga. Tieši tās pilnvaro savus sociālos darbiniekus apmācībām, sniedz informāciju par cilvēkiem, kuriem vajadzīga palīdzība, un ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) atbalstu drīzumā pilnveidos savu teritoriju tā, lai tajā varēdtu dzīvot arvien vairāk cilvēku, kuriem nepieciešamas īpašas rūpes.

Skrīveru novada sociālā dienesta vadītāja Jekaterina Bezdežska informē, ka deinstitucionalizācijas projekta ietvaros Skrīveru dienas aprūpes centrā pakalpojumus saņem trīs personas ar garīga rakstura traucējumiem (GRT)  un bērniem ar fiziska rakstura traucējumiem (FT tiek realizēti dažādi terapijas pakalpojumi: audiologopēds,  kanisterapija, reitterapija.

Projekta Nr. 9.2.2.1./15/I/001 “Atver sirdi Zemgalē!” mērķis ir Zemgales reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti un bērniem.

Mērķa sasniegšanai tiks īstenota virkne darbību: izvērtētas personu ar invaliditāti un ārpusģimenes aprūpē esošo bērnu individuālās vajadzības un izstrādāti atbalsta plāni; izstrādāts detalizēts reģiona DI plāns, kurā izvērtēti esošie pakalpojumi un noteikti nepieciešamie uzlabojumi to optimālai attīstībai; izstrādāti bērnu aprūpes iestāžu un VSAC filiāles reorganizācijas plāni; sniegti sabiedrībā balstīti pakalpojumi personām ar invaliditāti; apmācīti speciālisti; izglītota un informēta sabiedrība.

Visas darbības tiks īstenotas ciešā sadarbībā ar projekta partneriem: 21 Zemgales reģiona pašvaldību, diviem valsts sociālās aprūpes centriem un deviņām bērnu aprūpes iestādēm.

Projekta rezultātā:

  1. 502 personām ar garīga rakstura traucējumiem, 510 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un 276 ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem tiks veikts individuālo vajadzību novērtējums un izstrādāti atbalsta plāni.
  2. Izstrādāts viens reģiona deinstitucionalizācijas plāns un astoņi bērnu aprūpes iestāžu reorganizācijas plāni.
  3. 440 bērns ar funkcionāliem traucējumiem saņems sabiedrībā balstītus pakalpojumus, tai skaitā sociālās rehabilitācijas pakalpojumus (323), dienas aprūpes centra (37) pakalpojumus, īslaicīgās aprūpes jeb “atelpas brīža” pakalpojumus (44) un sociālās aprūpes pakalpojumus (127).
  4. 351 persona ar garīga rakstura traucējumiem saņems sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus: aprūpi mājās un dienas aprūpes centros, specializētās darbnīcas, grupu dzīvokļos, īslaicīgu sociālo aprūpi, speciālistu konsultācijas, individuālo atbalstu, atbalsta grupas un nodarbības. 71 personas ar garīga rakstura traucējumiem, kas šobrīd dzīvo valsts sociālās aprūpes centros tiks sagatavotas patstāvīgai dzīvei sabiedrībā.
  5. Pieaugs audžuģimeņu, aizbildņu un adoptētāju skaits, un samazināsies bērnu skaits iestādēs.
  6. Speciālisti un sabiedrība kļūs zinošāka un iekļaujošāka pret personām ar garīga rakstura traucējumiem, bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un ārpusģimenes aprūpē esošiem bērniem.

Projekta ieviešanas laiks ir no 2015. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 31. decembrim.

Projekta kopējās izmaksas ir 9 412 350 eiro, no kuriem 85 procenti ir ESF līdzfinansējums (8 000 497,43 eiro) un 15 procenti – Valsts budžeta finansējums (1 411 852,57 eiro).