Aktualizējot tēmu par bērnu zobu un mutes veselības veicināšanu, Veselības ministrija atkārtoti uzsākusi apmācību programmu pirmsskolas un sākumskolas pedagogiem par mutes dobuma un zobu veselību saistībā ar veselīga uztura paradumiem. Pirmais seminārs attālināti notika aprīlī, bet kopumā līdz 2022. gada beigām klātienē vai attālināti paredzēts īstenot 22 seminārus visā Latvijas teritorijā.
Neveselīgi ēšanas paradumi un nepietiekama mutes dobuma higiēna veicina dažādas mutes dobuma slimības, tostarp zobu kariesu un smaganu saslimšanas. Latvijā 12 gadu veciem bērniem patlaban ir vidēji 3 – 4 bojāti, plombēti vai izrauti pastāvīgie zobi. Rietumeiropas valstīs šis skaitlis ir ap vienu vai pat mazāks.
“Programmas pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestāžu pedagogiem par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” īstenošanas mērķis ir sniegt pirmsskolas un sākumskolas pedagogiem zināšanas par bērnu mutes un zobu veselības veicināšanu, skaidrot kā pareizi tīrīt bērnu zobus un mutes dobumu, kā arī izglītot par metodēm, kas palīdzēs pedagogiem šo tēmu integrēt ikdienas darbā ar bērniem.
Semināri pedagogiem par mutes un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem notiks gan attālināti, gan klātienē – tad, kad to ļaus epidemioloģiskā situācija. Katra semināra ilgums ir 6 akadēmiskās stundas, un tas sastāv no teorētiskās un praktiskās daļas. Ar semināra programmu iespējams iepazīties šeit.
Par semināra apmeklējumu pedagogi saņems apliecību par pedagogu profesionālās kompetences pilnveides “A programma” apguvi. Pedagogi saņems arī ieteikumu materiālu “Metodiskie ieteikumi pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestāžu pedagogiem darbā ar bērniem par mutes dobuma un zobu veselības veicināšanu saistībā ar veselīga uztura paradumiem” par uztura ietekmi un bērnu mutes dobuma un zobu veselību.
Seminārā lekcijas pasniegs vadošie speciālisti mutes veselības profilakses jomā Latvijā, tai skaitā Rīgas Stradiņa universitātes zobu terapijas un mutes veselības katedras asociētās profesores Egita Senakola un Anda Brinkmane, kā arī sertificētas zobu higiēnistes Anda Mironova un Liene Mangale.
Semināra dalībnieku izvēlē priekšroka tiks dota to izglītības iestāžu pedagogiem, kas atrodas teritorijās ārpus pilsētām ar iedzīvotāju blīvumu zem 50 iedzīvotājiem uz kvadrātkilometru un tiem mācībspēkiem, kas strādā ar bērniem, kuriem ir redzes, dzirdes, garīgās attīstības traucējumi vai invaliditāte. Klātienes semināru norises vietās tiks nodrošināta vides pieejamība personām ar kustību traucējumiem.
Lai pieteiktos semināriem, aicinām aizpildīt pieteikuma anketu šeit: http://ej.uz/pedagogi_zobi. Pēc pieteikuma saņemšanas informēsim Jūs par tuvākajiem plānotajiem semināriem.
Plašāka informācija https://tirizobi.lv.