Dāmas aizrautīgi auž lakatus
STELLĒS meistares Skaidrītes Zakules no Limbažiem vadībā pirmos lakatus iekārto sēreniete Iveta Ieviņa un Rasma Vītoliņa no Krapes.

Ne velti tautas gudrība māca: kal ratus ziemā, ragavas – vasarā! Vairāk nekā 20 dāmas no Aizkraukles novada to ņēmušas vērā, un karstāko vasaras brīdi izmanto, lai tiktu pie sava lakata – latviska, liela un silta. Viņām dota iespēja profesionālu meistaru vadībā piedalīties tradicionālo lielo vilnas lakatu aušanas meistarklasēs Skrīveros, un pagājušās nedēļas nogalē notika jau otrā klātienes nodarbība lakatu darināšanā.

Saistībā ar skrīverietes Baibas Vaivares izauklēto projektu “Tradicionālo lielo vilnas lakatu aušana”, kas ieguvis uzņēmuma “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Zemgales kultūras programmas finansiālu atbalstu, lakatus būs iespēja noaust dāmām, kuras pieteikušās meistarklasēm. Tās, sākot no 17. jūlija, ik sestdienu notiek Skrīveros, bet lakati tiks darināti līdz rudenim.

Meistarklasē lakatus aust pieteikušās dalībnieces no Skrīveriem, Aizkraukles un Aizkraukles pagasta, Kokneses, Sērenes, Jaunjelgavas un Krapes. Aušanas meistarklases vada vienas no labākajām audējām Latvijā, studijas “Dzilna” nopelniem bagātās meistares Vēsma Bērziņa, Skaidrīte Zakule, Maruta Laufmane, Ingrīda Krūmiņa, Antra Cifersone un Elita Gailīte-Grauduma. Projektā iesaistījušās skolotājas, folkloras kopu, koru un deju kolektīvu dalībnieces, kurām tuva latviskā dzīvesziņa un kuras vēlas radoši izpausties.

Jau pirmajā meistarklasē audējas izveidoja sava lakata iespējamos tehniskos risinājumus un, liekot diedziņu pie diedziņa, izvēlējās krāsu gammu savam lakatam. Laikā starp sestdienas nodarbībām tika sasietas 2000 nītis divām stellēm, kā arī izmazgātas un satītas dzijas velku vilkšanai.

TEORĒTISKĀS ZINĀŠANAS tver Zanda Skuja no Jaunjelgavas un Anna Dzalbe no Kokneses.

24. jūlija nodarbību sešās stundās audējas nostiprināja zināšanas par aušanas pamatiem, izveidojot tehnisko zīmējumu tieši savam lakatam ar konkrētu diegu skaitu un to atbilstību krāsām, paminu sējumam un nītījumam. Kad tas bija paveikts, divām stellēm (pirmajiem sešiem lakatiem) tika uzmetas velku “bizes” un uzsākta iekārtošana stellēs, ierādīta velku nītīšana. Laikā starp nodarbībām abās stellēs patstāvīgi tika sanītīti velki. Pieredzējis meistars vienam lakatam velkus stellēs var  sanītīt apmēram sešās stundās, bet jaunam audējam tas ir vismaz astoņu stundu darbs – stāsta Baiba Vaivare.

Lielo lakatu aušanas prasmes projekta dalībnieki apgūst gan klātienē piecās sestdienās Skrīveros, gan zināšanas nostiprina, strādājot patstāvīgi mājās. Klātienes meistarklases Skrīveros notiks arī 31. jūlijā, 7. un 21. augustā.

Savukārt projekta noslēgums ar tajā tapušo lakatu parādi iecerēts 16. oktobrī Staburaga saieta namā vai Vīgantes parkā, atbilstoši tam, kā tobrīd ļaus epidemioloģiskā situācija valstī.