Lai apspriestu iecerēto novadu veidošanas plānu, piektdien, 14. februārī, notika Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēde, kurā atbalstīta Sēlijas novada izveidošanas ideja. Vai šī iecere mainīs Skrīveru novada nākotni? Par sēdē runāto informē domes priekšsēdētājs Andris Zālītis.
Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija, turpinot skatīt Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojekta pielikumu “Administratīvās teritorijas, to administratīvie centri un teritoriālā iedalījuma vienības – novada pilsētas un novada pagasti” sagatavošanu, uz sēdi piektdien, 14. februārī, aicināja Aizkraukles, Jēkabpils un Bauskas puses pašvaldības. Komisijas sēdē piedalījās Skrīveru, Aizkraukles, Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas, Pļaviņu, Jēkabpils, Krustpils, Salas, Aknīstes, Viesītes novads, Ilūkstes, Bauskas, Rundāles, Vecumnieku un Iecavas novadu domes priekšsēdētāji un pašvaldību pārstāvji.
Skrīveru novada domes priekšsēdētājs Andris Zālītis atklāj, ka sēdes galvenais jautājums bija Daugavas kreisā krasta pašvaldību vēlme veidot Sēlijas novadu. Pēc diskusijām Administratīvi teritoriālās reformas komisijas sēdē šo ieceri konceptuāli atbalstīja, bet Sēlijas novada pašvaldībām jāvienojas, kur būtu Sēlijas novada centrs – Aizkrauklē vai Jēkabpilī. Ja vienotības nebūs, visdrīzāk tiks īstenots līdzšinējais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) plāns, Aizkraukles novadā apvienojot tagadējo Aizkraukles, Jaunjelgavas, Kokneses, Neretas, Pļaviņu un Skrīveru novadu.
“Neatkarīgi no tā, kā izvērtīsies ideja par Sēlijas novada izveidi, Skrīveru novads tiks pievienots Aizkraukles novadam, mainīsies vien tajā apvienoto pašvaldību skaits,” saka Andris Zālītis.
Kāda ir Skrīveru novada domes priekšsēdētāja nostāja novadu reformas jautājumā? “Neredzu reformai matemātisku pamatojumu,” saka Andris Zālītis. “Neviens nav izklāstījis, piemēram, ko iegūs Skrīveru iedzīvotāji, pievienojoties Aizkraukles novadam. Jau iepriekš esmu uzsvēris: ja reforma notiek piespiedu kārtā, kā tas ir tagad, mums izdevīgākais ir modelis, ja apvienojas Daugavas labā krasta pašvaldības, jo tomēr esam ekonomiski spēcīgāki un varam vēl palīdzēt citiem, tikai jautājums ir – vai tas ir mūsu iedzīvotāju interesēs?” piebilst priekšsēdētājs.
Skrīveru domes deputāti sākotnēji jau pauduši savu viedokli, nobalsojot pret administratīvi teritoriālo reformu. Taču, ja reforma būs, skrīverieši atbalsta Aizkraukles novada veidošanu, kurā apvienojies Aizkraukles, Skrīveru, Kokneses un Pļaviņu novads.
Lai uzklausītu iedzīvotāju domas par novadu veidošanu, VARAM pārstāvji viesosies reģionos. Jau šovakar, 19. februārī, pulksten 18 tikšanās būs Skrīveru kultūras centrā.