Vairāk nekā 150 klausītāju pārpildītā Skrīveru katoļu baznīcā 31.jūlija vakarā aizritējis ērģeļu atklāšanas koncerts. Mūzikas instrumenta skanējuma daudzveidību atklāja plašs un arī starptautisks mākslinieku loks, ļaujot ikvienam klātesošajam gūt savu īpašo ērģeļmūzikas valdzinājumu no vakara programmas.Priesteris Māris Ozoliņš kopīgā lūgšanā vēlēja ar savu skanējumu ērģelēm priecēt katras svētdienas Sv. Mises, kāzas, kristības, kā arī bagātināt gan baznīcas, gan Skrīveru novada kultūrvidi koncertos. Koncerta atklāšanā aktrise Dace Bonāte klausītājiem vēlreiz izstāstīja par ērģeļu ceļu no Zviedrijas līdz Skrīveriem un draudzes vārdā pateicās visiem ziedotājiem divu gadu laikā, kā arī labdarības koncertu dalībniekiem, kuri atsaucās aicinājumam un palīdzēja vākt līdzekļus ērģeļu salikšanai un skaņošanai.
Izcili talanti skrīveriešu vidū
Pasākumu atklāja dziesminiece Sintija Grava, izpildot savas komponētās dziesmas. Ir aizkustinoši, ka koncertu ar saviem priekšnesumiem bagātināja tieši skrīverieši, turklāt mūsu novadā esam apdāvināti ar tik izciliem talantiem. Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dace Bonāte vadīja vakara programmu un bagātināja to ar latviešu dzejnieku dzejoļiem. Jāņa Jansona saksofona spēle kopā ar ērģelēm uzbūra jaunu instrumenta niansi Ravēla „Bolero” un A.Piazzollas skaņdarbos. Savukārt sieviešu ansambļa “Akcents” un draudzes kora dziedājums atklāja, ka skrīveriešu vidū ir daudz muzikāli apdāvinātu cilvēku, kuri ar skaņdarbu izpildījumu var sniegt skaistu baudījumu gan sev, gan klausītājiem.
Starp Skrīveru mākslinieku talantiem noteikti ir ērģelniece Rudīte Līvmane – Lindenbeka, kura, lai arī jau 20 gadus dzīvo Vācijā, katru vasaru atbrauc uz dzimto vietu Skrīveriem. Viņa arī ir devusi šo iespēju ērģelēm nonākt katoļu baznīcā, jo mākslinieces radošā darbība ir daudz plašāka nekā tikai ērģeļspēle.
Alta un ērģeļu duets
R.Līvmane – Lindenbeka studējusi Mūzikas pedagoģiju, baznīcas mūziku un ērģeļspēli Latvijas Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā. 1995.gadā ar Vācijas Ev. Luteriskās baznīcas stipendiju studē Libekas un Brēmenes mūzikas augstskolās Vācijā. Zinātniskas intereses par ērģeļmūziku un mūzikas vēsturi īstenojusi doktorantūras studijās Mūzikas akadēmijā no 2006. līdz 2009.gadam pie prof. L.Fūrmanes.
Ikdienā R.Līvmane – Lindenbeka strādā par baznīcas mūziķi Berlīnē Pankovas Ev. Luteriskajā draudzē. Viņa izveidojusi stīgu orķestri Collegium instrumentale, ar kuru 2012. gadā sniedza koncertu Skrīveru novada 130 gadu jubilejas svētkos kopā ar Skrīveru vokālo ansambli “Akcents”. Divas reizes ar koncertiem Berlīnē Pankovas baznīcā uzņēmusi Skrīveru sieviešu vokālo ansambli “Akcents”, Lauras Jēkabsones vadībā.
Viņas nerimstošais radošais gars katru vasaru uz Latviju atved arī dažādus Berlīnes mūziķus, sniedzot kopā koncertus Rīgā, Liepājā un arī Skrīveros. Un šī reize nebija izņēmums, jo ērģeļu atklāšanas koncertā piedalījās vijolnieks Nikolajs Nikolovs no Berlīnes, parādot alta skanējumu kopā ar Skrīveru baznīcas ērģelēm. Abi mākslinieki kopā koncertē kopš 2012. gada. Alta samtainais tonis un tumšais tembrs īpaši piemērots elēģiska rakstura skaņdarbiem, bet, pateicoties garākam lociņam, alts var īpaši dziedoši spēlēt romantiskas melodijas ar garām frāzēm, ko 31.jūlijā baudīja arī klausītāji Skrīveru baznīcā.
Nikolajs Nikolovs ir dzimis Bulgārijā. Talantīgais vijolnieks 1991. gadā ar izcilību pabeidza Maskavas Valsts konservatoriju Jurija Bašmeta klasē. Vēl students būdams, viņš kļuva par Brandenburgas Simfoniķu orķestra mūziķi un no 1995. Gada ir šī orķestra solists. Kā aktīvs kamermūziķis viņš guvis balvas arī konkursos: starp tām ir īpašā balva Maksa Regera kamermūzikas konkursā Vācijā ar Katz Trio 2006.gadā. Dažādos kamermūzikas ansambļu sastāvos muzicējis Itālijā, ASV, Bulgārijā, Igaunijā, Latvijā, Lihtenšteinā, Šveicē, Krievijā, Armēnijā, Austrijā un Norvēģijā. Piedalījies daudzos festivālos: Bulgārijas Jaungada festivālā Sofijā, Kumo Kamermūzikas festivālā Somijā, Varnas vasara Bulgārijā, kā arī Kuskovo ērģeļu festivālā Maskavā šī gada jūnijā.
Koncerta izskaņu vieno dziesma: Svētī, Kungs, šo mūsu zemi
Programma noslēdzās ar spilgtu skaņdarbu ērģelēm T.Dibuā Tokāta sol mažorā Rudītes Līvmanes – Lindenbekas izpildījumā, tādējādi, vēlreiz apliecinot instrumentu karaļa – ērģeļu krāšņo skanējumu, un, sniedzot pārliecību, ka Skrīveros būs vēl daudz skaistu koncertu un tik pat daudz klausītāju. Izpildot R. Grantovska lūgšanu „Svētī, Kungs, šo mūsu zemi” ar alta un saksofona burvīgo starpspēli, izskanēja Skrīveru katoļu baznīcas ērģeļu atklāšanas koncerts, un šķiet, ka pār klausītāju vaigiem aizritēja arī kāda aizkustinājuma asara. Paldies par organizatorisko palīdzību Skrīveru novada domei, kultūras centram un Skrīveru vidusskolas direktoram.
Koncertā piedalījās: Sintija Grava, dziesminiece; Jānis Jansons, saksofons; Nikolajs Nikolovs vijole alts (Brandenburgas simfoniķi); Rudīte Līvmane – Lindenbeka, ērģeles (Berlīne); aktrise, Dace Bonāte; Skrīveru katoļu draudzes koris, vadītāja Sandra Spruča; Skrīveru vok.ans. ”Akcents”, vadītāja Laura Jēkabsone; Silvija Tomaševska, kordiriģente.
Ilvija Līvmane