Ar zīmolu “T&M Wood” Skrīveros top interesantas un aizraujošas spēles no koka. Uzņēmuma īpašnieks Māris Akmens, kurš pats izdomā, konstruē un gatavo spēles, gan atzīst, ka viņu ļoti aizrauj spēles izdomāšanas process, taču Māris zina arī to, cik liels gandarījums ir, kad iecerētais izdodas.
Šoruden tirgū Skrīveros ne tikai manu uzmanību piesaistīja interesantas galda un pagalma spēles, kuru darinātājs pats atraktīvi stāstīja, kā tās spēlē un cik tas var būt aizraujoši. Kad pajautāju, kur spēles top, uzzināju: tepat Skrīveros! Braucu lūkot, kas un kā top darbnīcā tepat Lakstīgalu ielā.
Pārsteigums draugiem
Uzņēmums “T&M Wood” darbojas nepilnu gadu, taču saspringtais laiks valstī tā darbu mazliet piebremzējis. Mazā uzņēmuma īpašnieks ir Māris Akmens, taču tekstildarbi un aktivitātes sociālajos tīklos ir sievas Teiksmas pārziņā – tātad šis ir ģimenes izauklēts uzņēmums, tāpēc abu vārdu sākumburti arī izvēlēti uzņēmuma logo.
Kad jautāju, kā radās ideja gatavot galda spēles, Māris atklāj: “Iesākums tam ir visai sens. Savulaik, svinot Ziemassvētkus un citus svētkus draugu lokā, viens otram gādājām interesantas un neparastas dāvanas. Metām metamo kauliņu, lai tās laimētu. Dāvanu gatavošanas process bija ļoti aizraujošs, jo galvenais noteikums bija: lai būtu interesanti un jautri. Tajā laikā sāku gatavot interesantas lietas, piemēram, zirdziņu no koka pagales, kuram uz muguras ir iedobe, kur var ielikt riekstu un uzsist ar akmeni. Visiem šis riekstu dauzāmais ļoti patika un draugi allaž cīnījās, lai tiktu pie manis gatavotajām dāvanām.”
Novuss – Latvijas nacionālā spēle
Tā pamazām Māris sāka gatavot dažādas noderīgas lietas un reizē mācījās, līdz nolēma izveidot savu kokapstrādes darbnīcu. Lai šo plānu īstenotu un nopelnītu naudu darbarīku iegādei, viņš devās peļņā uz Vāciju. Tur pavadītajā laikā vēl vairāk ieinteresējās dažādu spēļu darināšanā – Māra mīļākais raidījums televīzijā bija šovs, kurā cilvēki izspēlēja 15 atjautības un galda spēļu ciklu. Tajā tika piedāvātas dažādas aizraujošas spēles no visas pasaules, starp citu, arī novuss, ko Vācijas televīzijas kanālā prezentēja kā Latvijas nacionālo spēli.
Dzīve gan izdarīja korekcijas, un ne visa nauda, kas nopelnīta Vācijā, tika ieguldīta biznesa uzsākšanā. Vācijā Māris iepazinās ar nākamo sievu Teiksmu, drīz viņi nosvinēja kāzas. Latvijā. Pēc tam atkal atgriezās Vācijā, kur abi Minsterē sāka dejot latviešu tautu deju kolektīvā, ar kuru kopā piedalījās simtgades Dziesmu un deju svētkos un pēc tiem tomēr izlēma palikt Latvijā.
Spēles visām paaudzēm
Māris iegādājies dažas kokapstrādes iekārtas, bet, kā pats atzīst: ar vienu iekārtu jau daudz nevari izdarīt. Kādu laiku viņš bijis bezdarbnieks un tolaik Nodarbinātības valsts aģentūrā iesniedzis projektu sava biznesa uzsākšanai. Ideja par koka spēļu darināšanu guvusi atbalstu un Māris ieguvis līdzekļus, par kuriem iegādātas citas nepieciešamās iekārtas.
Kokapstrādes darbnīca, kurā top dažādas aizraujošas un neparastas spēles un rotaļlietas, iekārtota turpat ģimenes mājas garāžā. Interesantākā un pieprasītākā zīmola radītā spēle ir “Ripu spēle”. Tajā apvienotas divas spēles – vienā spēlētāji mēģina ripu trāpīt miniatūros vārtos, otru spēlē līdzīgi novusam. “Taču izrādījās, ka uz spēles galdiņa var spēlēt vēl daudz ko, tikai jāliek lietā izdomu,” saka Māris.
Ar zīmolu “T&M Wood” top gan galda spēles, gan trīsdimensiju torņi, gan dažādas pagalmā spēlējamas spēles. Jā, un dāvanai draugiem tapis arī tualetes papīra turētājs buldozera veidolā. Māra radītās spēles ir interesantas gan bērniem, gan pieaugušajiem – to novērojis arī viņš pats.
Klade ar idejām
Māris stāsta, ka viņam saistošākais šķiet tieši radīšanas process. “Ieceru man ir ļoti daudz. Tās rodas nemitīgi,” stāsta Māris. “Idejas pierakstu kladē, lai neaizmirstas. Reizēm tās šķiet pat muļķīgas, taču vēlāk, pāršķirstot pierakstus, daudz ko varu izmantot. Protams, daudzas no manām spēlēm ir jau redzētas, taču es tās pilnveidotu, kombinēju un radu kaut ko citu.
Patiesībā jau man ļoti patiktu izdomāt, konstruēt, bet šobrīd ražošanas procesā esmu viens pats. Tas nav kā rūpnīcā – ir sagataves, tik ražo un pilns vezums ar spēlēm tiek izvadāts plašajā pasaulē. Man nākas visu darīt pašam – no nulles līdz beigām, līdz ar to katrā spēlē ieguldīts daudz darba. Gatavošanas process vairs nav tik radošs un tas vairs nav tik interesanti, taču mans stimuls ir tas, ka man patīk redzēt galarezultātu – ja tas, ko esmu izdomājis, sanāk un darbojas.”
Mācās no savām kļūdām
Māris atklāj, ka savulaik viņš apguvis auto remontatslēdznieka arodu, bet tas nav īpaši aizrāvis. “Kokapstrādes jomā man nebija zināšanu bagāžas, bet visu apguvu pats,” saka uzņēmējs. “Mācījos no savām kļūdām – kad sanāca brāķis, mēģināju atkal.”
Vai zīmolam “T&M Wood” ir savs klientu loks? “Lielākā daļa pircēju ir draugi un paziņas,” saka Teiksma. “Tā ir laba reklāma, kad cilvēki pastāsta viens otram par mūsu spēlēm.” Māris piebilst, ka viņam patīk savu produkciju rādīt arī gadatirgos, kur reizē cilvēkiem var parādīt un pastāstīt.
Uzņēmumam ir arī sava lapa “Facebook” – “T&M Wood”.
Kad jautāju, kādas ir ieceres attīstībai, Teiksma un Māris atklāj: kaut kas jauns top ik pa laikam. Piemēram, draugu ģimene pasūtījusi meitai leļļu māju, tās darināšana bijis piedzīvojums arī pašiem – Māris gatavoja māju un mēbeles, Teiksma šuva tai aizkarus un iekārtoja.
Nupat Māris izgatavojis arī koka klucīšu konstruktoru. No klucīšiem, kuros izdobti caurumi un kurus var savienot ar koka detaļām, bērni var veidot mašīnu, māju vai robotu – jebko, cik tālu sniedzas fantāzija. Turklāt šāda darbošanās ar koku attīstīs ne vien bērna fantāziju, bet arī motoriku.
“Viegli ir laimēt loterijā”
Vai viegli būt uzņēmējam? “Ir savi plusi un mīnusi,” saka Māris. “Ieguvums ir tas, ka savu laiku vari plānot pats, taču tajā pašā laikā biznesā tev jāuzņemas lielāka atbildība, jo viss ir uz taviem pleciem.”
“Viegls veids, kā nodrošināt sevi, ir vienīgi laimēt loterijā,” nosmej Māris. “Lai kaut ko radītu, ir jāstrādā un jāmācās. Protams, tiem cilvēkiem, kuri biznesu uzsāk jomā, kuru ir mācījušies, ir daudz vieglāk, taču man pietiek apņēmības un drosmes mēģināt. Un es zinu, kāds gandarījums ir, ja sanāk.”