Iespēja noaust savu lakatu

17. jūlijā Skrīveros notiks pirmā meistarklase, kurā varēs apgūt tradicionālo lielo vilnas lakatu aušanu. Kopā iecerētas piecas praktiskas lakatu aušanas nodarbības, kurām varēs pieteikties interesenti bez priekšzināšanām ne tikai no Skrīveriem, bet arī no kaimiņu novadiem. Meistarklases notiks saistībā ar skrīverietes Baibas Vaivares izauklēto projektu, kas ieguvis finansiālu atbalstu Zemgales kultūras programmas projektu konkursā.

Uzņēmuma “Latvijas valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajā Zemgales kultūras programmas konkursā projektu “Tradicionālo lielo vilnas lakatu aušana” iesniegusi biedrība “Dzilna L.” Projekta vadītāja ir Baiba Vaivare, Limbažu Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzilna” un Skrīveru tekstilstudijas “Putnukalns” vadītāja.

“Lielie vilnas lakati ir kultūras mantojuma daļa, šobrīd arī Dziesmu un deju svētku neatņemama sastāvdaļa, tos izmanto gan dejotāji, gan koru un folkloras kopu dalībnieki,” saka Baiba Vaivare. “Ne visiem ir vēlēšanās un varēšana izgatavot pilnu tautastērpu, bet noaust lielo lakatu pa spēkam ir katram. Sēlijā lielo lakatu aušanas prasmes daļēji jau zudušas, tādēļ to atjaunošana, saglabāšana un popularizēšana ir īpaši aktuāla.”

Baiba atzīst, ka stelles kultūras iestādēs un mājās ir daudziem, bet ne katram ir tradicionālās aušanas prasmes. “Šajā reģionā trūkst meistaru, kas prot visus aušanas knifus un var tos efektīvi iemācīt citiem, tādēļ palīgā nāks profesionāļi,” saka projekta vadītāja. “Limbažos ir izcilas audējas, savukārt Skrīveros un apkārtējos novados – ieinteresēti dalībnieki, kuriem aušana ir “tumša bilde”, taču tagad katram būs iespēja  tikt pie sava izsapņotā lakata.”

Lakatu aušanas meistarklases un lekcijas notiks Skrīveros, bet praktiskā darbība Daugavas abos krastos – visā jaunajā Aizkraukles novadā, tai skaitā Skrīveru kultūras centrā, Jaunjelgavas kultūras namā, Koknesē un arī mājās uz dalībnieku pašu stellēm. Lakatus varēs aust gan uz platajām stellēm – vienā gabalā,  gan uz šaurajām stellēm – sašūtus no divām daļām kā senos laikos.

Pirmais projekta pasākums iecerēts 17. jūlijā ābeļdārzā pie Skrīveru kultūras centra, to atvērs Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzilna” apjomīga lakatu izstāde – te būs gan kopijas no muzeju fondiem, gan simtgadīgi oriģināli no privātām kolekcijām, gan mūsdienās tapušie lakati, kas austi dažādās tehnikās. Šajā dienā notiks arī Baibas Vaivares lekcija par lielajiem vilnas lakatiem, to valkāšanas tradīcijām Vidzemē, Sēlijā un Zemgalē, un būs pirmā praktiskā lakatu aušanas nodarbība.

Laikā no jūlija vidus līdz augusta beigām kopā paredzētas piecas lakatu aušanas meistarklases. Tās vadīs Limbažu puses audējas: Tautas daiļamata meistare Vēsma Bērziņa, darbu gaitā palīdzēs arī  meistares Velta Kalnbunde, Skaidrīte Zakule, Antra Cifersone un Elita Gailīte-Grauduma. Savukārt līdz oktobra vidum paredzēts patstāvīgais darbs – lakatu pabeigšana.

Projekta noslēgums plānots 16. oktobrī Staburagā, kur tiks atklāta projektā tapušo lakatu izstāde, piedaloties arī novada folkloras kopām. Jauno lakatu kolekciju vēlāk rādīs vairākos kultūras centros, un varbūt šis veikums arī citus audējus Sēlijā rosinās apgūt senās prasmes.

Interesentiem, kuri vēlas kļūt par šī projekta dalībniekiem un praktiski noaust savu pirmo lielo vilnas lakatu, iepriekš jāpiesakās, zvanot projekta vadītājai Baibai Vaivarei (tālr. 26576299).

 Lakatu aušanas meistarklasēs (praktiskajās nodarbībās) varēs iesaistīties ne vairāk kā 20, lekcijā – 30 interesentu. Īpaši aicināti folkloras kopu dalībnieki, kuri vēlas papildināt savus tērpus ar pašu austiem lakatiem.

 Baiba Vaivare piebilst, ka dalībniekiem būs jārēķinās ar izdevumiem dzijas iegādei – viena lakata darināšanai nepieciešams apmēram pusotrs kilograms dzijas, līdz ar to paša austs lakats varētu izmaksāt līdz 30 eiro. Tas nav dārgi, piemēram, “Dzilnas” meistaru austais lakats maksā 120 eiro. Paredzēts, ka kvalitatīvu vilnas dziju varēs iegādāties pirmajā projekta nodarbībā Skrīveros, no dzijas kvalitātes atkarīgs arī lakata izskats.