Kādiem atbalsta veidiem var pieteikties lauksaimnieki un kādus datumus nevajadzētu nokavēt? Atgādina Sarmīte Jansone.
Atbalsts mazajiem lauksaimniekiem
Lai sniegtu atbalstu mazajiem lauksaimniekiem, veicinātu mazo lauku saimniecību konkurētspēju, paaugstinot to ražošanas produktivitāti, efektivitāti, atbalstot kooperāciju un tirgus pieejamību un nodrošinātu iespēju mazajām lauku saimniecībām pieteikties uz atbalstu saimniecību attīstībai, 22. jūnijā valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas izstrādātos grozījumus Ministru kabineta 09.06.2015. noteikumos Nr. 292.
Atbalsta pretendentiem sadarbībā ar lauksaimniecības nozarē strādājošu konsultāciju pakalpojuma sniedzēju ir jāizstrādā saimniecības biznesa plāns, kuru sagatavo vismaz trim gadiem, bet ne ilgākam laikposmam kā līdz 2024. gada 31. decembrim. Atbalsta apjoms biznesa plāna īstenošanai ir 15 000 eiro.
Tuvākajā laikā LAD izsludinās projektu iesniegumu pieņemšanas kārtu.
Jaunie lauksaimnieki
Lai sniegtu atbalstu jaunajiem lauksaimniekiem, atbalstot gados jaunus cilvēkus, kas saimniecības vadītāja statusā pirmo reizi dibina ekonomiski dzīvotspējīgu saimniecību, lai ražotu lauksaimniecības produkciju vai savā īpašumā pārņemtu esošu saimniecību, 22. jūnijā valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas izstrādātos grozījumus Ministru Kabineta 16.06.2015. noteikumos Nr. 323.
Atbalsta pretendentiem ir jāizstrādā saimniecības biznesa plāns, kuru sagatavo vismaz trim gadiem, bet ne ilgākam laikposmam kā līdz 2024. gada 31. decembrim. Atbalsta apjoms biznesa plāna īstenošanai ir 40 000 eiro.
Noteikumu grozījumos precizēti atbalsta saņemšanas nosacījumi, lai nodrošinātu atbalsta pieejamību 2021. gadā, tāpat arī precizēti projekta atlases kritēriji, veicinot jauno lauksaimnieku dalību un produkcijas realizāciju caur lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām.
Tuvākajā laikā Lauku atbalsta dienests izsludinās projektu iesniegumu pieņemšanas kārtu.
Platību maksājumu kalendārs
15.augusts ir pēdējais datums, kad jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem zālājiem, kas nav ES nozīmes zālāju biotopi un kas nav zālāji, kurus izmanto biškopībā nektāra vākšanai vai ārstniecības augu vākšanai.
15.septembris ir pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem (BVZ) vai ES nozīmes zālāju biotopiem vai putnu dzīvotnēm (ES nozīmes zālāji), kā arī jānopļauj un jānovāc zālāji, ko izmanto biškopībā nektāra vākšanai vai ārstniecības augu vākšanai.
Ja zālājs tiek izmantots biškopībā nektāra vākšanai vai ārstniecības augu ieguvei, tad zāle jānovāc no lauka pēc katras pļaušanas reizes, kas veikta periodā līdz 15. septembrim.
15.septembris ir pēdējais datums, kad ilggadīgo stādījumu (augļu dārzi, stādaudzētavas u.c.) platībās rindstarpas, kuru platums pārniedz 1 metru, jāizpļauj vai mehāniski apstrādā, nokaltušie ilggadīgo stādījumu koki vai krūmi jāaizvāc.
15.septembris ir datums, līdz kuram jāapstrādā papuve. Līdz šim datumam nezālēm aramzemē jābūt apkarotām un augiem, t.sk., zaļmēslojumam jābūt iestrādātam augsnē.
15.oktobris ir pēdējais datums, līdz kuram saimniecības pārņēmējam jāinformē LAD par saimniecības pārņemšanu un jāpieprasa atbalsta maksājumi.
31.oktobris ir datums, līdz kuram LAD veic lauksaimniecības zemes (LIZ) apsekošanu.
Zemes vienību apsekošanu veic platībām, kas saskaņā ar Valsts zemes dienesta (VZD) informāciju par zemes izmantošanas veidu ir lauksaimniecības zeme (LIZ) ar vismaz 1 ha.
20.novembris ir datums, līdz kuram pašvaldībām tiek nodoti dati par lauksaimnicības zemes (LIZ) apsekošanu.
LAD apkopo iegūto informāciju un datus par neapstrādātajām LIZ platībām līdz 20. novembrim iesniedz vietējām pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokļa papildlikmes aprēķināšanai.
Detalizētāka informācija: www.lad.gov.lv
Informācija sagatavota, izmantojot LAD un ZM resursus.
Sarmīte Jansone,
tālrunis 29173177