Kārtību sargā jaunā kārtībniece
KĀRTĪBNIECE Santa Novikova. Foto: Elita Brovacka.

Jau apmēram astoņus mēnešus par kārtību Skrīveru novadā rūpējas kārtībniece Santa Novikova. Iepazīstinām ar viņu, un kārtībniece stāsta, kā šajā darbā veicas un ar kādu jautājumu risināšanu jāsaskaras.

Santa Novikova ir absolvējusi Juridisko koledžu, iegūstot jurista palīga kvalifikāciju, taču 11 gadus bijusi biroja darbiniece. Pavisam neilgu laiku strādājusi par pedagogu pirmsskolas izglītības iestādē, taču drīz sapratusi, ka tā nav viņas joma. “Ieraudzīju sludinājumu, ka Skrīveru novada domē vajag kārtībnieci, un tam pieteicos,” stāsta Santa. “Iepriekš biju domājusi par iespēju strādāt policijā, taču tad būtu grūti bērna audzināšanu apvienot ar darbu diennakts maiņā. Pašvaldības kārtībnieces amats ir līdzīgs darbam policijā, tāpēc nolēmu izmantot šo iespēju. Tā ir laba starta pozīcija, lai saprastu, vai šī joma ir man piemērota. Neesmu vīlusies un šis darbs man patīk. Tas ir dinamisks, nav rutīnas, nekad nav divu vienādu dienu un pozitīvākais ir tas, ka lielā mērā savu darba dienu varu plānot pati.”

Starp citu, Santa bija viena no tām, kura palīdzēja apdzēst meža ugunsgrēku, kas pirms neilga laika izcēlās Bundzē. Par savu darba ikdienu stāsta pati kārtībniece.

— Kādi ir pašvaldības kārtībnieces darba pienākumi?

Skrīveru novada domes saistošo noteikumu ievērošanas kontrole, ar atkritumu apsaimniekošanu, īpašumu uzturēšanu kārtībā saistīti jautājumi, dzīvnieku labturības noteikumu kontrole, dažādi jautājumi, kas saistīti ar kanalizāciju sistēmu pārkāpumiem. Tāpat izskatu sūdzības, iesniegumus un sniedzu uz tiem atbildes, sagatavoju lietvedības materiālus un dažādus citus dokumentus, kurus izsūtu pēc piekritības, kā arī veicu pašvaldības autovadītāja pienākumus.

Bieži vien cilvēki lūdz palīdzību savstarpējo konfliktsituāciju atrisināšanā. Protams, neatsaku, bet šādi jautājumi tomēr vairāk būtu jārisina civiltiesiskā kārtā. Man nav policijai raksturīgo pilnvaru un funkciju, nerisinu kriminālas dabas pārkāpumus, jo tie neietilpst manā kompetencē un manā rīcībā nav speclīdzekļu, piemēram, roku dzelžu vai steka. Par šāda veida pārkāpumiem, agresīvām darbībām informāciju nododu policijai.

— Kā veicas ar īpašumu sakopšanas jautājumu risināšanu? Vai tie, kuri savos īpašumos nepļauj zāli, ir arī sodīti?

Pavasarī apsekoju ļoti daudz īpašumu, kuros pērn nebija nopļauta zāle un bija izveidojusies kūla. Izsūtīju apmēram 60 paziņojumu zemes īpašniekiem un priecē, ka lielākā daļa apmēram 90 procentu operatīvi rīkojās un savus īpašumus sakārtoja. Gribu atgādināt, ka sausā zāle (kūla) nav tikai estētiska problēma, bet pavasarī tā izraisa ugunsbīstamību. Kā zināms, kūlas dedzināšana ir aizliegta, par to ir paredzēti lieli sodi un cīņa ar kūlas ugunsgrēkiem visā valstī joprojām ir liela problēma. Vairākos gadījumos ir sastādīti administratīvā pārkāpuma protokoli par īpašuma nekopšanu, kurus izskata un  par soda apmēru lemj Skrīveru novada domes Administratīvā komisija. Taču vēlos atgādināt, ka mana prioritāte noteikti nav protokolu stādīšana. Tas tiek darīts tikai galējās situācijas, kad personas neizrāda absolūti nekādu vēlmi sadarboties. Vienmēr var vērsties pie manis un vienoties par termiņu pagarinājumiem pārkāpuma novēršanai, ko daudzi arī izmanto un ko es nekad arī neesmu atteikusi. Mans mērķis ir pārkāpumu novēršana par to ir vislielākais gandarījums.

Lielākās problēmas šajā jomā saistītas ar tiem īpašumiem, kuru saimnieki dzīvo ārzemēs vai nav likumiski sakārtojuši īpašuma tiesības īpašumi ir pamesti, aizaug ar zāli. Ir gadījumi, kad tajos pat iemitinās nelūgti “īrnieki”, kuri rada papildus nekārtības.

— Vai ārkārtējās situācijas laikā saņemti arī ziņojumi par karantīnas neievērošanu?

Saņēmu divus ziņojumus, ka persona, kurai vajadzētu atrasties karantīnā, to neievēro. Šīs ziņas nodevu Valsts policijai tālāko darbību veikšanai.

— Kā tiek risinātas problēmas, kas saistītas ar klaiņojošiem dzīvniekiem?

Jā, arī Skrīveros, īpaši pavasaros, tā ir aktuāla problēma. Gribētos iedzīvotājiem atgādināt, lai rūpīgāk pieskata savus mājdzīvniekus. Skrīveru novada dome sadarbojas ar dzīvnieku patversmi “Mežavairogi”, kas veic klaiņojošo dzīvnieku izķeršanu, taču šis pasākums nav nedz patīkams, nedz izdevīgs nevienai iesaistītajai pusei Skrīveru novada domei tie ir milzīgi izdevumi, un arī mājdzīvnieku īpašniekiem, ja radīsies vēlme savu mīluli atgūt no patversmes, tas prasīs vērā ņemamus naudas līdzekļus.

— Kāda skrīveriete ievērojusi, ka veikalā palīdzi iepirkties kādai seniorei. Vai arī tas ietilpst tavos pienākumos?

Esmu arī pašvaldības autovadītāja, līdz ar to man nākas aizvest uz poliklīniku, aptieku vai kādu iestādi seniorus vai citus novada iedzīvotājus. Reizēm, braucot no ārsta, cilvēki palūdz piestāt pie veikala un palīdzēt iepirkties. Tas neietilpst manos darba pienākumos, bet neatsaku. Cilvēciskais faktors…

— Ko vēl vēlies iedzīvotājiem atgādināt?

Patlaban lielākā problēma ir saistīta ar tirgus laukumu Pīlādžu ielā, kur novietoti pašvaldības atkritumu konteineri. Cilvēki, neskatoties uz informatīvajām zīmēm un video novērošanu, atved un  izkrauj savus mājsaimniecības atkritumus, automašīnu riepas un būvgružus, kaut gan šie atkritumu konteineri paredzēti tikai pašvaldības vajadzībām. Gribētu atgādināt, ka to nedrīkst darīt, un šī vieta tiks pastiprināti kontrolēta un vainīgās personas tiks sauktas pie atbildības.

Saņemu arī daudz sūdzības no daudzdzīvokļu māju iemītniekiem par to, ka daži iedzīvotāji savas automašīnas novieto iebrauktuvē tieši pie kāpņu telpas durvīm. Kaimiņi saka: ja būtu iespēja, droši vien iebrauktu līdz pat pastkastītei… Tā aizliegts darīt, jo pieejai daudzdzīvokļu namu kāpņutelpām jābūt brīvai. Atrunai neder auto īpašnieku pārsteigums: “Kāpēc nevar, ja es gadiem tā esmu darījis!” Ja pie kaimiņiem jānokļūst neatliekamajam medicīniskajam dienestam, ugunsdzēsējiem vai citam operatīvajam transportam, situācija var kļūt pat ļoti nopietna. Tādi gadījumi ir bijuši, un nelaimes brīdī nevienam nav pienākums iet meklēt, kur tad šī auto, kas nobloķējis ieeju, īpašnieks dzīvo. Tāpēc lūgums šo prasību ievērot un auto pie kāpņu telpu durvīm nenovietot!

— Kā cilvēki uztver faktu, ka mūsu novadā kārtībniece ir jauna sieviete?

Manuprāt, ļoti pozitīvi. Ar agresiju vai noraidošu attieksmi neesmu saskārusies. Manuprāt, šajā faktā ir pat savs pozitīvais akcents.