Skaistais un maģiskais – izstādē Skrīveru kultūras centra logos
IZSTĀDĒ LOGOS ir gan apģērbi, gan citas glītas un praktiskas lietas. Foto: Baiba Dronka

Skrīveru kultūras centra logos iekārtota tekstilstudijas “Putnukalns” dalībnieču izstāde “15 logi”. Tajā apskatāmi ļoti skaisti adījumi, tamborējumi, izšuvumi, rotaļlietas un maģiskas lellītes, kuras tapušas mājsēdes apcerīgumā,  kā arī daļa kolekcijas “Mantojums” – tērpi un somas, kuri darināti no simt gadu veciem lina galdautiem.

Skrīveru kultūras centra vadītāja Baiba Dronka neslēpj prieku par skaisto izstādi: “Tā ir patiešām unikāla!”. Saistībā ar šī laika ierobežojumiem izstādes nevar rīkot zālē, taču tam rasts risinājums – ekspozīcija izkārtota Skrīveru kultūras centra 15  logos. To var lūkot ne tikai dienā, bet arī vakaros – no pulksten 19 līdz 22 “izstāžu zāle” būs apgaismota.

Pagājušajā novembrī  tekstilstudija “Putnukalns” Skrīveru kultūras centra telpās iekārtoja izstādi “Mantojums”, taču mājsēdes režīma dēļ reti kuram bija iespēja to apskatīt. Tagad daļa šīs kolekcijas skatāma Skrīveru kultūras centra logos. Darbu tapšanā izmantots pat simt gadu garumā uzkrāts mantojums: veci lina galdauti, aizkari, palagi un dvieļi. Nu senie materiāli celti godā – krāsoti, batikoti, apdrukāti un izšūti, radot jaunus tērpus un somas.

Taču lielāko izstādes daļu aizņem dažādi mājsēdes laikā tapušie darbi. “Radošiem cilvēkiem nemiers pirkstu galos kņud jebkuros laikos, arī  tad, kad piespiedu kārtā esam viens no otra attālināti,” saka tekstilstudijas “Putnukalns” vadītāja Baiba Vaivare. “Izstādē ir dažādi darbi – gan īpaši smalki rokdarbi, piemēram, Innaras pavasarīgie, pērlītēm izadītie mauči ar ziediem un pārsteidzoši smalki izšūtie komplektiņi rokdarbniecēm – maciņi šķērēm un adatu spilventiņi, Mārītes etnogrāfiskie lina dvieļi ar tamborētiem galiem, Ingunas un Alises smalki niansētie tamborētie spilveni, gan lieli adīti un tamborēti darinājumi, piemēram, Annas, Ausmas un Ivetas greznās segas un džemperi. Visi darbi ir ļoti interesanti.”

Izstādi papildina gan mīkstās rotaļlietas, gan maģiskās lellītes mājas svētībai un pārticībai. Baiba Vaivare atklāj, ka ir aizrāvusies ne vien ar latviešu, bet arī pasaules tautu etnogrāfiju. Ideja par pārticības lellīšu darināšanu atceļojusi no Baltkrievijas – tās ir lellītes, kuru pildījumam izmantotas ēdamas lietas, piemēram, zirņi, pupas, dažādas sēklas. “Patiesībā jau mums, “Putnukalna” meitenēm, tagad mājās katrai ir vismaz viena maģiska lellīte – pārticības, auglības vai kāda cita, arī “bada kaķi”, ” saka viņa.

“Baltkrieviem katrai vajadzībai ir savas rituālās lellītes, gan jau arī latviešiem tādas ir, tikai tas vēl nav izpētīts un apkopots,” stāsta Baiba Vaivare. “Ir vēl lellītes, kuras gatavojot nedrīkst izmantot ne adatas dūriena, piemēram, tāda lellīte ir jāgatavo gadījumiem, kad ģimene netiek pie bērniņa. Starp citu, mums ir pierādījums, ka tas darbojas – ģimene, kurai lellīte tika gatavota, tika pie mazulīša. Tā kā mazliet nodarbojamies arī ar labo raganu lietām. Un vēl – neviena “Putnukalna” meitene “nekar zobus vadzī” – mums taču ir pārticības lellītes!” nosmej studijas vadītāja.

Izstādē ir lellīte ar izšūtu numuru – 267. Tā ir piemiņas lellīte Lielajam priekšautu projektam, kura noslēguma skatē tika demonstrēti 267 vidzemnieču priekšauti.

Tāpat rotaļlietu klāstā ir arī koši adīti kaķi, kas pildīti ar dabīgo aitas vilniņu – tos Baiba gatavojusi mazmeitiņai, divi jau ir pie jaunās saimnieces. “Katru lietu gatavojam kādam cilvēkam vai mērķim, ne tikai izstādei,” nosaka Baiba.

Skrīveru kultūras centra tekstilstudija “Putnukalns” izveidota pirms 12 gadiem, un tajā darbojas radošas personības no Skrīveriem un tuvākajiem novadiem – Krapes, Aizkraukles, Kokneses, Sērenes un Jaunjelgavas.  Izstādē redzamo darbu autores ir Alise Bēnīte, Anna Dzalbe, Ausma Rušmane, Ilona Burka, Innara Pumpase, Ingūna Bēnīte, Iveta Krievāne, Mārīte Nestere, Regīna Šmite, Valda Andersone un tekstilstudijas “Putnukalns” vadītāja Baiba Vaivare.

Skaisto un maģisko unikālajā izstādē “15 logi” Skrīveru kultūras centra logos varēs apskatīt martā un vēl arī aprīlī.

Vairāk foto galerijā: https://www.skriveri.lv/gallery-list/izstade-skriveru-kulturas-centra-logos/