Pagājušais gads demogrāfijas jomā nav bijis iepriecinošs – Skrīveru novadā reģistrēts vismazāk jaudzimušo pēdējo gadu laikā. Par to, cik bērniņi piedzimuši, kādi vārdi viņiem izvēlēti un kā pagājušajā gadā svinētas kāzas, stāsta Skrīveru novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Peļņika.
Izvēlas vienu vārdu
2020. gadā Skrīveru novada dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 17 jaundzimušie: 9 meitenes un 8 zēni Tas ir mazāk nekā 2019. gadā, kad tika reģistrēti 27 bērniņi. Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja bilst, ka tik maz reģistrēto mazuļu ir pārsteigums, jo allaž, īpaši pēdējos gados, šis skaits bijis vismaz virs divdesmit.
Lai gan iepriekšējos gados skrīverieši allaž varēja lepoties ar to, ka novadā klasika ir cieņā, jo gan pagājušajā, gan iepriekšējos gados te mazajiem doti latviskie vārdi Jānis un Līga, pagājušajā gadā neviens mazulis pie šādiem vārdiem nav ticis.
Pagājušajā gadā dzimušajām meitenēm doti citi skaisti vārdi: Melānija, Elija, Annija, Grieta, Emma, Elīza, Sāra, Alise, Paula.
Savukārt jaundzimušie zēni tikuši pie vārdiem: Krišjānis, Kārlis, Māris, Arkādijs, Andris, Hugo, Daniels, Gunārs.
Nevienam bērniņam nav doti divi vārdi.
Četri no jaundzimušajiem ir pirmie bērni saviem vecākiem, astoņi ir otrie bērni ģimenē, četri ir trešie, viens – ceturtais bērniņš ģimenē.
“Skrīveru novada dome priecājas par katru mazulīti, kas ienācis novadā dzīvojošajās ģimenēs,” saka dzimtsarakstu nodaļas vadītāja. “Reģistrējot bērniņu Skrīveru novada dzimtsarakstu nodaļā, vecākiem tiek izsniegta ne tikai bērniņa dzimšanas apliecība, bet arī fotoalbums par Skrīveru novadu, grāmata “Mūsu bērns”, Skrīveru dienas aprūpes centra apmeklētāju un novada pensionāru adītās zeķītes, cimdiņi, apsveikums. Jaundzimušā vecāki saņem domes vienreizējo pabalstu par bērna piedzimšanu – 200 eiro.”
Laulības bez maskas
Kāds šis neparastais gads bijis laulību reģistrāciju jomā?
Skrīveru novada dzimtsarakstu nodaļā pagājušajā gadā laulību noslēdza vienpadsmit pāri.
Jaunākajai līgavai bija 18 gadi, vecākajai – 58 gadi, jaunākajam līgavainim – 21, vecākajam – 59 gadi.
Slēdzot laulību, jaunais pāris var izvēlēties arī laulību reģistrācijas vietu – tā var būt gan telpās, gan ārā. Vairāki pāri pērn izvēlējās laulību ceremoniju svinēt Skrīveru dendroloģiskajā parka. Tāpat viens pāris par ceremoniju vietu izvēlējās Klidziņu – laulība tika reģistrēta īpaši iekārtotā, ļoti skaistā vietā pie restorāna.
Covid-19 pandēmijas dēļ arī laulību reģistrācijā bija noteikti dažādi ierobežojumi, taču dzimtsarakstu nodaļas vadītāja bilst, ka nav bijis tā, ka kāda kāzu ceremonija to dēļ būtu bijusi jāpārplāno. Bijuši pāri, kas jau sākotnēji vēlējušies klusu laulības reģistrāciju, kurā piedalās tikai jaunais pāris un vedēji. Nevienu laulību ceremoniju līdz šim maskās nav bijis jāvada – saka Inese. Savukārt vairāki pāri laulību ceremoniju pārcēla uz agrāku laiku, piemēram, kāzas bija plānotas vasarā, bet notika pavasarī.
Negatīva bilance
2020. gadā Skrīveru dzimtsarakstu nodaļā sastādīti 63 miršanas reģistri (2019. gadā – 65). No tiem Skrīveru novadā dzīvesvietu deklarējušie bija 38, no citiem novadiem un pilsētām – 25 personas.
Inese Peļņika piebilst, ka daļa no reģistrētajiem mirušajiem ir sociālās aprūpes centra “Ziedugravas” klienti, jo tuvinieki miršanu var reģistrēt jebkurā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā. Tāpat arī bērna dzimšanu vai laulību.
Skrīveru novadā 2020. gadā bija 3516 iedzīvotāju.
Šis Skrīveros solās būt laimīgs gads – pirmais mazulis, kas šogad reģistrēts Skrīveru novada dzimtsarakstu nodaļā, ir puisēns. Pirmais šogad reģistrētais zēns Everts Pankulis piedzima pašās decembra beigās. Puisēns ir otrais bērniņš ģimenē.
Foto no Jaunalkšņu ģimenes arhīva