1650 eiro  – šādu naudas summu par otro vietu “Ghetto Startup” konkursā ieguvuši trīs jaunieši – Anna Fedotovska, Jānis Tipainis un Ēriks Siliņš no Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas. “Sākumā šķita daudz, tagad var pietrūkt,” saka jaunieši, kuri nolēmuši naudu nevis vienkārši tērēt, bet ieguldīt kopējā biznesā.

“Ghetto Startup” ir komandu sacensības vidusskolēniem par labāko jauno biznesa ideju vai esošās pilnveidi. Konkursu rīko biedrība “Izaugsmes forums” sadarbībā ar organizāciju “Ghetto Games”. Konkursa rīkotāji gada sākumā vadīja informatīvās stundas apmēram simts Latvijās skolās, arī Skrīveros, lai aicinātu jauniešus piedalīties šajās sacensībās.

Pēdējā pieteikšanās dienā, 28. februārī, bija nokomplektēta komanda ar nosaukumu “Nr.1”, kurā bija trīs Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas audzēkņi – Anna Fedotovska, Jānis Tipainis (abi mācās 11. klasē) un Ēriks Siliņš (10. klases skolēns). “Visi esam draugi, tāpēc arī radās ideja tieši par šādu komandas sastāvu,” atklāj Anna. “Komandas nosaukumu izvēlējāmies, jo mūsu ideja ir pirmā Latvijā, nekas tāds vēl nav bijis realizēts.”’

Aprīlī piecās Latvijas pilsētās notika reģionālie konkursi, skrīverieši startēja Cēsu pusfinālā. Skrīveru jaunieši atzīst, ka jau tad bijis zināms šoks par to, ka viss notiek tik nopietni un vērtēšanas kritēriji ir stingri, taču žūrija atzinīgi novērtēja gan skrīveriešu biznesa ideju un plānu, gan prezentēšanas spējas. Rezultāts – otrā vieta reģionālajā konkursā, 150 eiro naudas balva un iespēja startēt “Ghetto Startup” finālā Rīgā. Finālam tika izvirzītas tikai 13 komandas, kopā konkursā piedalījās 172 komandas no visas Latvijas.

Sacensību fināla, kurš 7. un 8. maijā  notika Latvijas Univeristātes Ekonomikas un vadības fakultātē, jauniešiem 24 stundu laikā ar konsultantu palīdzību bija jāizstrādā ekonomiski pamatots biznesa projekts savas idejas realizācijai. “Diennakts slēgtā telpā, vienā krēslā pie datora. Tas nebija viegli,” atzīst Ēriks. “Trijos naktī pārņēma nogurums, bet gulējām tikai mazu mirklīti, otrā dienā vēl prezentējām paveikto.” Jaunieši gan atzīst, ka šajā laikā vēl paspējuši iepazīties ar citiem jauniešiem un viņu biznesa idejām.

Konkurence bija liela, taču skrīverieši nepadevās arī šoreiz. Žūrija vērtēja ne vien idejas oriģinalitāti un lietderību, bet arī tās realizācijas iespējamību, precizitāti un resursu plānojumu. Komanda “Nr.1” izcēlās citu vidū, un žūrijas lēmums bija vienprātīgs – otrie labākie Latvijā! Skrīverieši saņēma arī veikala “Maxima” simpātiju balvu – produktu grozu.

Kāda tad ir skrīveriešu biznesa ideja? “Tas pagaidām ir noslēpums, savā ziņā arī māņticības dēļ negribam to reklamēt – ja nu neizdodas” saka jaunieši, vien atklāj- tā pati, ar kuru startējuši konkursā, un piebilst: ideja patiešām esot laba. Patlaban viņi biznesa plānus atklājuši vien skolas direktoram Aldim Rakstiņam, kurš jauniešus ļoti atbalsta, un jau noorganizējis viņiem jurista konsultāciju firmas dibināšanas un dokumentu noformēšanas jautājumā. Procesu sarežģī fakts, ka jaunieši vēl nav pilngadīgi, vienīgi Jānim pēc mēneša būs 18 gadu.

Sarunā ar jauniešiem aizvien vairāk pārliecinos, ka viņi zina, ko dara. Spriedumos izskan gudras atziņas – plāni viņiem ir, nauda arī, visam vajadzētu izdoties! “Sākumā šķita – naudas ir tik daudz! Apkopojot izmaksas, secinām – var arī pietrūkt,” saka Jānis. Nauda gan neesot galvenais, bet iespēja realizēt savu ideju – tads ir vienprātīgs komandas “Nr. 1” spriedums.

Ance Liepa, laikraksts “Staburags”