Gaidot Latvijas simtgadi, šajā mācību gadā esam apmeklējuši trīs dažādu mūzikas žanru un stilu koncertus.

Tāpēc, savās pārdomās daloties, varam teikt, ka iespaidiem bagāti ir bijuši pirmie rudens mēneši. 18. oktobrī devāmies uz Lielo ģildi, kur iepazinām simfonisko mūziku, klausoties P.Vaska un P.Čaikovska mūziku LNSO izpildījumā, 10. novembrī devāmies uz LNOB, kur diriģenta Andra Veismaņa vadībā klausījāmies V. A. Mocarta operas izrādi ‘’Mazā burvju flauta’’, savukārt, 12.novembrī mūsu izvēlēto 1. semestra ārpusstundu pasākumus noslēdza ‘’Muzikālo personību’’ koncertsarunu cikls ar diriģentu Māri Sirmo un VAK ‘’Latvija’’ Ogres mūzikas skolā.

Audzēkņiem ļoti patika Māra Sirmā stāstījums par savu bērnību, skolas un studiju gadiem, ko papildināja Ogres MS direktora Atvara Lakstīgalas izvēlētās fotogrāfijas. Nenoliedzami, Māris Sirmais ir ļoti interesants cilvēks, kurš prata pasmieties par sevi, un ar savu nezūdošo humoru klausītājos radīja patiesi jautrus brīžus. Es biju neizsakāmi priecīga par to, ka mūsu audzēkņi gandrīz divu stundu garumā dzirdēja augsti profesionālu kora mūziku, dzirdēja, kā skan jauktais koris, jo teorētiski koru veidus un kora balsu grupas apguvām iepriekšējās mūzikas literatūras stundās. To, ka bērnu sirdīs palika daudz iespaidu, pārliecinājos pēc koncerta, jo starp sajūsmas pilno noskaņu izskanēja šāda frāze: ‘’Skolotāj, kad es izaugšu liela, es arī dziedāšu šajā korī!’’

Diriģenta katrs pateiktais teikums bija ar jēgu. Neviens vārds neizskanēja “pa tukšo’”. Man prātā nāca vācu komponista Roberta Šūmaņa 10 padomi jaunajiem mūziķiem klavieru skaņdarbu krājumam ‘’Albums jaunatnei’’. Šie padomi tapuši 19.gadsimtā, kas noder arī mūsdienās.

Un šiem klāt varētu pievienot ne mazāk vērtīgos Māra Sirmā padomus:

1. Mazāk skatieties viedtālruņos, biežāk lūkojaties debesīs. Jo internetā bildes ir ielicis kāds cilvēks ar savu skatījumu, taču dabā katrs pats varēsiet atrast skaisto!

2. Muzicējot, veidojat stāstu! Nepietiek tikai ar precīzu ritmu un pareizām notīm. To varētu salīdzināt ar cilvēka mugurkaulu. Bet kur paliek dvēsele un gars? Visa pamatā ir stāsts!

3. Ja esi sācis mācīties mūzikas skolā, tad to pabeidz! Jo ilgu laiku strādājot ar pasaulē slaveno jaukto jauniešu kori ‘’Kamēr…’’( kura saknes ir Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā), pilnīgi visi dziedātāji Mārim Sirmajam sarunās sakot: ‘’Nu, kāpēc man vecāki atļāva pamest mācības mūzikas skolā?! Kā es tagad to nožēloju!’’

4. Nenobumbulējiet savu brīvo laiku, bet, izglītojoties, kļūstiet par Latvijas inteliģenci!

 

VAK “Latvija” mākslinieciskais vadītājs un diriģents M.Sirmais ar savu profesionālo darbību ir pierādījis, ka viņa teiktais nav tikai vārdi, to apliecina viņa spožie panākumi un darba rezultāti. Viņš ir apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni, ir saņēmis vairāk kā 10 Lielās Mūzikas balvas (kas ir augstākais profesionālās mūzikas apbalvojums Latvijā), ar kori ‘’Kamēr…” starptautiskos konkursos ir ieguvis vairāk kā 100 augstākos apbalvojumus, ir Kora diriģēšanas katedras vadītājs J.Vītola Mūzikas akadēmijā un vairāku Latviešu Dziesmu un deju svētku virsdiriģents.
Pēc koncerta tapa kopīgas fotogrāfijas, raisījās sarunas par mūziku, un Skrīveru grāmatā ‘’Valodiņa raiti tek’’, lūk, kāds M.Sirmā novēlējums:

‘’Lai Skrīveri vienmēr lepojas ne tikai ar saviem izcilajiem saldumiem, bet arī ar izciliem, talantīgiem mūziķiem, talantīgiem Latvijas cilvēkiem, kuri, nākot no Skrīveriem, veidotu stipru, gudru, saliedētu, inteliģentu Latvijas tautu. Veiksmi visās frontēs.’’
Māris Sirmais (12.11.2018.)

Jolanta Puķīte,
SMMS mūzikas teorijas skolotāja