Sadarbība ar Kanādas Sēklu kompāniju “Parsons Seeds” un tās galveno menedžeri Robertu Thomu un Gvelfas universitātes zinātnieci Laimu Kott aizsākusies jau 1994. gadā, kad viņi viesojās Skrīveros un iepazinās ar mūsu izmēģinājumiem, zālaugu selekciju un šķirnēm. Kanādieši izrādīja lielu interesi par šķirnēm, un tad sekoja mūsu sēklu paraudziņu sūtīšana uz šķirņu izmēģinājumiem dažādās Kanādas provincēs. Vairāku gadu garumā gan mūsu āboliņa, gan stiebrzāļu šķirnes uzrādīja labus ziemošanas un ražības rādītājus Kanādas apstākļos.

Kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā un mūsu izveidotās jaunās zālaugu šķirnes tika ierakstītas Eiropas kopējā augu šķirņu katalogā, sadarbība ar kanādiešīem kļuva vēl aktīvāka un 2011. gadā Kanādas sēklu tirdzniecības kompānijas “Moore Seed Processors” īpašnieks ar Roberta Thoma starpniecību vēlējās no mums iegādāties pirmsbāzes (PB) sēklas materiālu tālākai šķirņu pavairošanai Kanādā. Interese bija par timotiņa šķirnēm ‘Varis’ un ‘Teicis’; pļavas auzenes šķirnēm ‘Silva’ un ‘Vaira’ un bastardāboliņu ‘Menta’. Kanādiešus interesējošie minimālie sēklas apjomi (200 kg un vairāk) mums likās ļoti lieli priekš augstākās kategorijas (PB) sēklām. Līdz šim rēķinājāmies ar vietējo sēklaudzētāju interesēm un šeit tie daudzumi bija krietni mazāki, bet mums tomēr izdevās sagatavot un piedāvāt kanādiešiem vajadzīgā apjoma sēklu partijas vairākām šķirnēm.

Sākās rūpīgs sēklu sagatavošanas, vērtēšanas, dokumentu formēšanas, līgumu saskaņošanas un sēklu nosūtīšanas darbs. Sēklu kvalitātes standarti kanādiešiem ir ļoti augsti, viņi stingri vērtē jebkuru nezāļu klātbūtni, lai neieviestu savos laukos no Eiropas atvestās nezāļu sugas. Kompleksi risinot visas izvirzītās prasības, 2012. gada pavasarī uz Kanādu aizceļoja pirmā bastardāboliņa ‘Menta’ sēklu partija 120 kg apjomā un sēklas tika iesētas 40 ha platībā Albertas provinces Peace River reģionā.

Iepazīstoties arī ar citu jaunāko zālaugu šķirņu aprakstiem, izmēģinājumu rezultātiem, sēklu sertifikātiem un izvērtējot atkārtoti Kanādā veikto sēklu analīžu rezultātus šīs pašas kompānijas īpašnieks Raymod Walker nākamajā gadā izvēlējās iegādāties arī sarkanā āboliņa ‘Jancis’ un timotiņa ‘Varis’ sēklas materiālu. 2013. gada pavasarī nosūtījām abas šķirnes uz Kanādu un tur tika iesēti sēklu lauki 70 ha platībā ‘Jancim’ un gandrīz 200 ha platībā ‘Varim’. 2014. gada pavasarī kanādieši aktīvi ieinteresējās par timotiņu ‘Teicis’. Balstoties uz jaunākajiem šķirņu salīdzināšanas rezultātiem, viņi vēlējās ne tikai pavairot šīs šķirnes sēklas materiālu, bet arī reģistrēt to Kanādā, tādēļ atkal gatavojām prom sūtīšanai sēklu partiju un vienlaicīgi kārtojām dokumentus timotiņa ‘Teicis’ reģistrēšanai Kanādā.

Šo sadarbības gadu laikā, mēs kā šķirņu autori vairākkārtīgi tikām aicināti apmeklēt un novērtēt ierīkotos izmēginājumus un sēklu laukus Kanādā, bet 2014. gadā saņēmām oficiālu uzaicinājumu no “Parsons Seeds” prezidenta R. Thoma apmeklēt Kanādu, novērtēt mūsu zālaugu šķirņu ražojošos sēklu laukus un izmēģinājumus, iepazīties ar audzēšanas, novākšanas un sēklu sagatavošanas tehnoloģijām. Ar ZM, Agronomu biedrības, SIA “Latvijas šķirnes sēklas” un Sēklaudzētāju asociācijas daļēju finansiālu atbalstu 3 Zemkopības institūta zinātnieki (raksta autori) jūlija vidū devās tālajā ceļā uz Kanādu – Albertas provinci, Peace River reģionu, kur šobrīd tiek pavairotas 4 Skrīveros izveidotās zālaugu šķirnes. Mūsu galamērķis bija Grande Prairie pilsēta, kur mūs sagaidīja abu iepriekšminēto firmu pārstāvji. Tikai īss brīdis adaptācijai otrā pasaules malā un jau nākamajā dienā mēs devāmies iepazīties ar Kanādas rietumu daļas lauksaimniecību. Prātam neaptverami, bezgalīgi lauku plašumi, kuros tiek audzēti vasaras kvieši un ģenētiski modificēti vasaras rapši, kas ir ienesīgākā kultūra viņu apstākļos. Ziemājus šai zonā neaudzē, jo ziemas ir ļoti garas un bargas (līdz – 40 º), tādēļ to pārziemošana ir apdraudēta. Arī šīs vasaras meteoroloģiskie apstākļi šai apgabalā ir ekstremāli. Jūlijā valdīja ilgstošs sausums un gaisa temperatūra sasniedza +37 º. Tas ietekmēja visus lauksaimniecības sējumus, tie izskatījās maza auguma, vāji sacerojuši, jau jūlijā varēja secināt, ka lielas ražas nav gaidāmas.

Apskatījām dažādu sugu un šķirņu zālaugu laukus. Sausuma dēļ minerālmēsli nebija iedarbojušies, augsne vietām bija stipri saplaisājusi, toties lauki neparasti tīri no nezālēm. Timotiņa vārpiņas izveidojušās nepilnīgas, īsas un augstas ražas nesolīja. Iepazīstoties ar audzēšanas un novākšanas tehnoloģijām, mūs pārsteidza vairākas lietas. Dažas no tām: mazās izsējas normas, gan āboliņu, gan timotiņu sēklaudzēšanas laukos, kur viņi izsēj 2 – 3 kg haˉ¹ sēklu; īpatnējā zālaugu sēklu novākšanas tehnoloģija, novākšanas termiņi u.c.

Ar bažām gaidījām, kad varēsim ieraudzīt savas – Skrīveros veidotās šķirnes, kā tās izskatīsies šajos ekstremālajos apstākļos. Jau pa gabalu saskatījām mūsu ziedošo, brīnišķīgi smaržojošo, līdz pamalei plašo 70 ha lielo āboliņa ‘Jancis’ sēklu lauku tālajā Kanādas zemē. Saviļņojums bija milzīgs, jo lauks izskatījās brīnišķīgi, tīrs no nezālēm, vienmērīgi un ļoti blīvi saziedējis, pilns ar sanošām bitēm. Apmīļojām un vērtējām savu „bērnu”, cik cietas galviņas, kādas izredzes uz labu sēklu ražu, vai posmu skaits atbilstošs, vai svešā zemē augdams nav mainījis savas bioloģiskās īpašības. Fotogrāfējām, priecājāmies, uzslavējām fermeri, kura zemē tiek audzēts un pienācīgi aprūpēts mūsu ‘Jancis’. Arī fermeris izskatījās gandarīts ar mūsu āboliņa šķirni. Šis pats fermeris audzē arī mūsu bastardāboliņu ‘Menta’, 2013. gadā bija ieguvis labu sēklu ražu – 450 kg haˉ¹ un izlēmis atstāt ražojošo sēklu lauku arī uz nākamo gadu sēklu ieguvei. Diemžēl sausums bija darījis savu – šogad tas izskatījās ļoti maza auguma, taču tīrs no nezālēm, pietiekami blīvs un tajā brīdī pilnos ziedos. Bija nepieciešams tikai mitrums, uz ko visi ļoti cerēja.

Liela interese mums bija arī par timotiņa ‘Varis’ sēklu lauku, kurš aizņēma gandrīz 200 ha un šis bija pirmās ražas gads. Mums pavērās līdz pamalei plašs lauks, tīrs no nezālēm, bet stipri cietis no sausuma: mazāka auguma kā parasti, sīkākām, īsākām vālītēm, bet tas viss no ieilgušā sausuma. Kompānijas pārstāvis mūs informēja, ka pavasarī mūsu timotiņa šķirnes zelmenis esot izskatījies ļoti skaisti – veselīgs, vienmērīgs, tumši zaļš un daudzsološs. Taču bez mitruma pilnvērtīgi attīstīties nevar neviens augs un to mēs arī redzējām, kā sausums timotiņu bija novārdzinājis. Saimnieks gaidīja lietu un tobrīd prognozēja 250 kg haˉ¹ sēklu ražu. Timotiņa sēklu lauki tiekot izmantoti 4 – 6 gadus, tādēļ pastāv cerība, ka nākošā gadā viss būšot lieliski.

Ar lielu interesi apskatījām arī šopavasar iesētos tīrumus: bastardāboliņu ‘Menta’, kurš 450 ha platībā pasēts gan zem vasaras kviešiem, gan liniem. Sausuma sekas gan redzamas – mitrumu mīlošajam bastardāboliņam šādos apstākļos nav viegli, visi gaida glābēju lietu. Ar šādu stāvokli kanādieši rēķinās, viņu ilggadējā pieredze liecinot, ka iestājoties mitrākam laikam, viss uzlabosies, jaunie sējumi saņemsies, saceros un nākamajā gadā dos pilnvērtīgu ražu. Šopavasar šeit iesēts arī mūsu timotiņš ‘Teicis’ 130 ha platībā zem vasaras kviešiem, kuram tāpat ļoti nepieciešama veldze augsnē.

Atliek tikai priecāties un būt lepniem par šīm milzīgajām – gandrīz 1000 ha lielajām mūsu zālaugu šķirņu sēklaudzēšanas platībām Kanādā, kur šobrīd tiek audzētas četras Latvijā izveidotās zālaugu šķirnes: timotiņš ‘Varis’ un ‘Teicis’; sarkanais āboliņš ‘Jancis’; bastardāboliņš ‘Menta’. Mēs apzināmies, ka pie mums Latvijā tādus sēklaudzēšanas sējumu apjomus zālaugiem sasniegt neizdosies nekad, jo katrā vietā ir savi īpašie apstākļi un vajadzības. Pēc VAAD datiem 2014.gadā Latvijā lauku apskatēm pieteikto sēklaudzēšanas sējumu platība visiem kultūraugiem kopā (t.sk., graudaugi, kartupeļi, lopbarības augi) aizņēma 9891 ha. Ir gandarījums, ka ilgstošas sadarbības rezultātā kanādieši ir pārliecinājušies par mūsu šķirņu audzēšanas iespējām viņu zemes plašajās prērijās, kas ļauj mūsu šķirnēm vārda tiešā nozīmē „iziet pasaulē”. Domājams, ka sadarbība turpināsies, jo ir izteikta interese arī par jauno vēlā āboliņa šķirni ‘Sandis’ un mūsu pļavas auzeņu šķirnēm. Tāpat vizītes laikā kanādieši ieinteresējās arī par šobrīd Eiropā popularitāti ieguvušajiem auzeņaireņu hibrīdiem, un arī tos mēs varam piedāvāt.

 

B. Jansone, S. Rancāne, A. Jansons
LLU Zemkopības zinātniskais institūts