Suns ienes prieku Skrīveru dienas aprūpes centrā
Foto: kanisterapijas nodarbības Skrīveru dienas aprūpes centrā.

Skrīveru novads iesaistās Zemgales plānošanas reģiona īstenotajā projektā “Atver sirdi Zemgalē”. Saistībā ar to Skrīveru dienas aprūpes centrā notiek dažādas nodarbības, arī kanisterapijas, un par projektā iegūtajiem līdzekļiem plānots iegādāties rehabilitācijas trenažieri, kuru varēs izmantot cilvēki ar kustību traucējumiem ne tikai no Skrīveriem, bet arī no apkārtējiem novadiem.

Projekta “Atver sirdi Zemgalē” būtība ir ar atvērtību un pieņemšanu attiekties pret tiem, kurus dzīve nav saudzējusi. Projekta mērķis ir palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību dzīvesvietā personām ar invaliditāti Zemgales reģionā. To īsteno ciešā sadarbībā ar projekta partneriem: 21 Zemgales reģiona pašvaldību, diviem valsts sociālās aprūpes centriem un deviņām bērnu aprūpes iestādēm.

Skrīveru dienas aprūpes centra vadītājs Edvarts Pāvulēns stāsta, ka viņa vadītā iestāde projektā “Atver sirdi Zemgalē” iesaistās kopš 2018. gada. Saistībā ar to dažādus terapijas pakalpojumus – audiologopēda, kanisterapijas, reitterapijas – saņem personas ar garīga rakstura traucējumiem  un bērni ar funkcionāliem traucējumiem.

Jau otro gadu Skrīveru dienas aprūpes centra klientiem tiek piedāvātas kanisterapijas nodarbības. Kanisterapija ir viena no zooterapijas nozarēm, kur terapeita pienākumus veic speciāli atlasīts, apmācīts un sertificēts suns. Šī īpašā terapijas metode neārstē ar medikamentiem, bet gan ar suņa īpašo klātbūtni, nostiprinot cilvēkā uzticēšanos sajūtu apkārtējiem, paaugstinot iniciatīvu, pacietību, atkarību un empātiju. Tāpat ar suņa palīdzību var uzlabot koordināciju un attīstīt jaunus nosacījuma refleksus. Nodarbības ir iekļauti dažādi spēles elementi, kuros iesaistās arī suns, kopīgi veicot uzdevumus.

“Deizija, kuru sastop klienti Skrīveros, ir īru sarkanbaltais seters, kas gandrīz divus gadus atnes prieku, sirsnību un motivāciju gan klientiem, gan darbiniekiem. Deizijas klātbūtnē ir aizvadītas vairāk nekā 250 individuālās nodarbības,” stāsta Edvarts Pāvulēns.Mūsu klienti tās atzinīgi novērtē un vienmēr gaida otrdienu, kad Deizija ar saimnieci – asistenti Solvitu Dreimani – ierodas pie mums. Ņemot vērā, ka daudzas nodarbības jau aizvadītas, un Deizija ir nopelnījusi atpūtu un iespēju satikt citu iestāžu klientus, šis mēnesis ir pēdējais, kad Deizija ciemojas Skrīveros.

Nākotnē plānojam piedāvāt klientiem cita veida terapeitu nodarbības, piemēram, zooterapiju, mūzikas terapiju vai deju un kustību terapiju, tādējādi turpinot kanisterapijas uzsākto darbu un vēl vairāk stiprinot klientu funkcionēšanu. Aizvien mūsu klientiem tiek piedāvātas arī audiologopēda, kā arī dažādu radošo mākslas jomu speciālistu vadītas nodarbības.”

Tāpat par projekta līdzekļiem Skrīveru dienas aprūpes centrā tuvākajā laikā plāno iegādāties rehabilitācijas trenažieri, tā cena ir 4650 eiro. Dienas aprūpes centra vadītājs teic, ka šāds trenažieris, kuru varēs izmantot klienti ar kustību traucējumiem, ir ļoti noderīgs un nepieciešams pirkums, un interesi par tā izmantošanu izteikuši arī apkārtējo novadu cilvēki. Viņiem šāda iespēja arī tiks piedāvāta.

(Projekta “Atver sirdi Zemgalē!” Nr. 9.2.2.1./15/I/00. Projekta ieviešanas laiks ir no 2015. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 31. decembrim. Projekta kopējās izmaksas ir 9 412 350 eiro, no kuriem 85 procenti ir ESF līdzfinansējums un 15 procenti – Valsts budžeta finansējums.)

Foto: Solvita Dreimane